Вірус Коксакі дуже поширений у всьому світі, і має безліч проявів. Алеі досіцей вірус діагностується нечасто, у багатьох випадках діагноз звучить як "лихоманка неясного генезу", "алергічний дерматит", "вітряна віспа", "грип" або "ГРВІ". Все через те, що Коксакі - багатоликий, і виділити конкретні специфічні симптоми не завжди можливо.
Свою назву вірус отримав на честь містечка Коксакі у США, де це захворювання було виявлено вперше (у 1948−1949 рр.). Його поділяють на групи А і В, кожна з яких містить підгрупи, що відрізняються за своїми властивостями. Вірус групи А інфікує шкіру і слизову оболонку, викликаючи герпетичну ангіну, гострий геморагічний кон’юнктивіт, уражає шкіру рук, стоп, слизову ротової порожнини. Вірус групи B інфікує серце, плевру, підшлункову залозу і печінку, викликаючи плевродінію (сильний біль у міжреберних м’язах), міокардит, перикардит і гепатит (запалення печінки, не пов’язане з іншими вірусами).
Сприйнятливими до інфекції є діти у віці від 3 до 10 років, інфікування відбувається найчастіше в 4 - 6 років. У дорослих ця інфекція виявляється досить рідко, що пов'язано з тим, що до дорослого віку людина вже перехворіла і має специфічні антитіла.Немовлята віком до півроку практично не хворіють, крім випадків вродженої інфекції, переданої від матері під час вагітності або пологів. Материнське молоко захищає малюка від Коксакі і його важкого перебігу протягом усього періоду грудного вигодовування.
Ця інфекція поширена в країнах з помірним кліматом, де захворюваність вище влітку і восени.Коксакі заразитися дуже легко, інфікується до 85-90% контактних із заразними хворими. Тому дуже часто фіксуються спалахи та епідемії даної інфекції, особливо в дошкільних дитячих колективах.
Протягом декількох років на популярних курортах Туреччини, Кіпру, Таїланду та інших екзотичних місць спостерігається масова епідемія вірусу Коксакі. Найлегше там заразитися безпосередньо в готелях і в їх басейнах. Як результат, діти досить часто, приїжджаючи з літнього відпочинку в Туреччині, привозять з собою ентеровірусні інфекції. На жаль, практично всі туроператори замовчують цей факт, щоб не зменшувати потік туристів. Тому дуже важливо уточнити епідемічний стан на курорті перед плануванням поїздки зі своїми дітками.
Джерелом інфекції можуть бути як хворі люди, так і вірусоносії. Механізм передачі збудника – фекально-оральний, зокрема через брудні руки, забруднені предмети побуту, воду і продукти харчування. Також можливий і повітряно-крапельний механізм передачі інфекції. Ентеровіруси не бояться обробки 70% етиловим спиртом, деякими дезінфекуючими розчинами, заморожування, проте інактивуються при обробці 0,3% розчином формаліну, хлоровмісними дезінфікуючими засобами, при нагріванні, висушуванні, під дією ультрафіолетового опромінення. У фекаліях зберігають свою життєздатність більше трьох місяців.
Вірус Коксакі є збудником синдрому "рука-нога-рот" (або ентеровірусний везикулярний стоматит з екзантемою) - симптомокомплекс, що складається з ураження слизової оболонки ротової порожнини - енантеми і появи висипки на верхніх і нижніх кінцівках - екзантеми.
Переважно вірус Коксакі проявляється порушенням роботи кишечника, діареєю, загальною інтоксикацією і характерною висипкою. Перебіг інфекційного процесу в цілому сприятливий, але бувають випадки розвитку ускладнень.
З моменту зараження до прояву перших симптомів може минути від двох до 10 днів. На початковій стадії Коксакі важко відрізнити від грипу чи інших застудних захворювань. Температура тіла різко піднімається до +39-40°С, болить голова і м’язи. Наступного дня починають проявлятися більш характерні для цього вірусу ознаки:
У більшості випадків захворювання, пов'язані з вірусом Коксакі, не вимагають госпіталізації, але бувають випадки, коли без стаціонарного лікування не обійтися.
Коли необхідно терміново викликати лікаря?
Якщо у дитини немає подібних симптомів, що вказують на важкий або ускладнений перебіг ентеровірусної інфекції, то дитина може залишитися вдома і виконувати рекомендації лікаря, а до нього необхідно звернутися в будь-якому випадку.
Не варто займатися самолікуванням! При перших симптомах зверніться до лікаря. До цього часу хворого треба ізолювати, щоб не заражав інших.
Вакцини від вірусів Коксакі (специфічна профілактика) на даний момент не існує, це пов'язано з великою кількістю серотипів і мінливістю вірусу.
ЩОБ ЗАПОБІГТИ ІНФІКУВАННЮ:
Пам’ятайте,здоровий організм впорається з будь-якими інфекціями, в цьому допоможе правильне харчування, здоровий спосіб життя, прогулянки на свіжому повітрі, активна фізична активність, загартовування і повноцінний сон;
20.09.2017р.
Вінницький обласний Центр здоров’я.