Phone icon fd6b0c8e3c94090b2d04c4ae2b9e4aa3358eae985699b6f1e8a1e4f606c2ea69
(0432) 53-31-86
Меланома – одне з найбільш небезпечних онкологічних захворювань
978c611f0f1c21c5f28aeeeb17007a25

Впродовж останніх десятиліть швидко росте захворюваність меланомою і складає 2,5-10% від усіх злоякісних пухлин шкіри. Частіше з'являється у віці 30-50 років, однаково як у чоловіків так і в жінок.

Меланома – одне з найбільш небезпечних онкологічних захворювань. У структурі смертності від онкологічних захворювань серед жінок меланома займає друге місце, серед чоловіків – шосте. Практика свідчить про те, що жителі нашої країни дуже мало поінформовані про причини і перші ознаки захворювання, а також про можливість його профілактики.

Що може спровокувати виникнення цієї хвороби? Насамперед – це чинники-подразники (ультрафіолетове опромінення, травма), а також генетичні та ендокринні фактори. Найсильнішим із них є, безумовно, надмірне перебування на сонці. Ультрафіолетове опромінення у великих дозах викликає незворотні зміни в клітинах шкіри, багаторазово збільшуючи ризик їх переродження. Найбільш схильні до мутагенного впливу сонячних променів світлошкірі, світловолосі та рудоволосі люди з блакитними і сірими очима. До групи ризику належать і ті, у кого багато на шкірі веснянок, пігментних плям і родимок, а також майбутні мами, літні люди, діти, працівники на відкритому сонячному світлі.

За якими ознаками можна розрізнити меланому?

Ось головні ознаки, що відрізняють меланому:

Швидке зростання нової родимки або початок швидкого зростання старої родимки, яка досі залишалася незмінною.

Зміна контурної лінії старої родимки (нерівні, переривчасті краї) або поява нової родимки з нечіткими краями.

Нерівномірне забарвлення (різні відтінки коричневого, чорні вкраплення, безбарвні ділянки) нової швидкозростаючої родимки, або поява цих ознак у старої родимки.

Нерідко пухлини мають ерозовану, кровоточиву поверхню та щільну основу.

Додаткові ознаки для діагностики меланоми це:

Збільшення розмірів родимки більше 7 мм,

Поява зони запалення по краях пігментного утворення,

Кровоточивість і свербіж пігментного утворення.

При виявленні цих ознак потрібно негайно звернутися до лікаря-онколога або до лікаря-дерматовенеролога

 

Як захистити себе від меланоми шкіри?

Для того щоб себе вберегти від меланоми та інших видів раку шкіри:

Постарайтеся максимально обмежити час перебування на сонці, особливо в обідні години.

Якщо перебування на сонці неминуче, захистіть відкриті ділянки шкіри від дії прямих сонячних променів: надіньте сорочку з довгими рукавами, крислатий капелюх, штани.

Перебуваючи під прямими сонячними променями, обов’язково використовуйте сонцезахисний крем з фактором захисту не менше 15.

Вивчіть всі головні і другорядні ознаки меланоми і по можливості обговоріть їх з лікарем. Переконайтеся в тому, що точно знаєте, як може виглядати меланома і як її відрізнити від звичайної родимки.

Регулярно оглядайте всю поверхню шкіри.

Зверніться до лікаря при виявленні будь-якого елементу шкіри, що викликає у Вас підозру.

З нагоди Всеукраїнського Дня боротьби з меланомою 13 квітня на базі кабінетів Вінницького обласного клінічного шкірно –венерологічного диспансеру та науковці кафедри шкірних і венеричних хвороб з 10.00 будуть проводити обстеження, дерматоскопія родимок та інших новоутворень всім бажаючим мешканцям області та міста Вінниці та надання відповідних  фахових дерматологічних консультацій.

12.04.2017

Прес-служба ДОЗ ОДА