Phone icon fd6b0c8e3c94090b2d04c4ae2b9e4aa3358eae985699b6f1e8a1e4f606c2ea69
(0432) 53-31-86
Відшкодування цін на ліки
I

Газета «Місто» 22.02.2017

Газета «Місто»  22.02.2017

Вінниччині потрібно створити
єдиний реєстр пацієнтів
і мати понад 1000 комп'ютерів

Так звана реімбурсація, за планами Міністерства охорони здоров'я, має стартувати з 1 квітня. Тобто відшкодовуватимуться ціни на вже визначений перелік ліків для людей із серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом ІІ типу та бронхіальною астмою. Однак анонсована МОЗ програма виплати компенсації за ліки трьом категоріям населення може не запрацювати на Вінниччині, якщо медичні заклади не забезпечать комп'ютерами.

Питання відшкодування цін на певний перелік ліків знову постало у світлі обговорення госпітальних округів.


- У нас із 1 квітня буде стартувати реімбурсація, тобто здешевлення ліків для хворих серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою і на цукровий діабет ІІ типу, - пояснювала заступник директора департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Надія Марусяк. - Відповідно до цього має бути реєстр не тільки цих пацієнтів, а й реєстр населення всієї області. Оскільки кошти "ідуть" за пацієнтом, зараз Міністерство охорони здоров'я створює нову структуру - єдиного замовника послуг (Національна служба здоров'я. - Авт.) як на первинному, так потім і на вторинному рівнях.

За планом медреформи первинної ланки на 2017 рік необхідно створити єдину електронну систему обміну медичною інформацією. Це буде пілотний проект. У цій електронній системі МОЗ планує у травні забезпечити початок реєстрації пацієнтів. А в III кварталі 2017 року запровадити можливість видачі електронних рецептів за програмою реімбурсації вартості лікарських засобів. До речі, саме сімейні лікарі призначатимуть ліки, кошти за які будуть відшкодовуватися.

- Саме електронний реєстр цих пацієнтів і реімбурсація. Вона не "піде", якщо у нас на первинці не буде комп'ютерів та мережі Інтернету. Це має бути єдиний медичний простір і єдиний обмін цією електронною інформацією, - зауважила Надія Марусяк. - Тому прохання допомогти з комп'ютеризацією. Сьогодні по області є 1204 комп'ютери, а нам ще треба 1117, аби покрити всю область. Якщо не буде єдиної електронної системи, то не піде ця реімбурсація.

Хто купуватиме комп'ютери? Питання поки залишається відкритим. Риторично прозвучало зауваження від першого заступника голови облради Людмили Щербаківської:

- Ви правильно сказали про комп'ютери, яких нам не вистачає. Їх мають купувати міські, районні ради. А невже держава не може купити? Для Вінницької області потрібно десь 15 мільйонів - це що багато для держави? На рівні України купити комп'ютери, щоб розпочати цей процес.

Перелік ліків, за які відшкодовуватимуться кошти, розміщений на сайті МОЗ. Медики кажуть, що усім хворим передбачених грошей все одно не вистачить. Тож сподіваються, що місцеві громади продовжать фінансувати свої тематичні медичні програми.

 

Доречі
Уже відомо, що так звана реімбурсація не покриє усіх витрат, необхідних для відшкодування ліків 100% пацієнтам. Утім, за словами заступника директора департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Надії Марусяк, боротися потрібно за кожного хворого.


- У нас вже є досвід реімбурсації гіпертонії. Ми хоча б бідні верстви населення навчили хоч трохи приймати медикаменти, - пояснила Надія Марусяк. - Коли закінчилася державна програма реімбурсації, місто Вінниця ухвалила свою. Коли провели аналіз, то виявили позитив: на 8% зменшилася кількість інфарктів на тлі артеріальної гіпертензії і на 18% - інсультів. І навіть за ці кілька відсотків треба боротися. Дуже багато районів області також приймали місцеві програми з гіпертонії, що є також великим позитивом. Так, цих коштів (зараз передбачених МОЗом. - Авт.) теж не вистачить і це буде десь 54% покриття від потреб. Але якщо з міських бюджетів продовжити існування цих програм, то ми хоч чимось допоможемо пацієнтам.

 

Валерія ЖОВТУН