Phone icon fd6b0c8e3c94090b2d04c4ae2b9e4aa3358eae985699b6f1e8a1e4f606c2ea69
(0432) 53-31-86
Олександр Шиш про медичне ослуговування
Shish

Директор департаменту охорони здоров'я Вінниці Олександр Шиш розповів про медичне обслуговування

Директор департаменту охорони здоров'я Вінниці Олександр Шиш розповів про те, що потрібно зробити кожному жителю міста, щоб отримувати медичне обслуговування.

У МОЗ не відмовилися від реформи охорони здоров'я, яку давно критикують, варіанту 2011 року. Вона отримала дещо інше продовження, ніж передбачалося спочатку. У Вінниці визначилися з пріоритетними напрямками, і оскільки не можуть одномоментно забезпечити всі напрямки, розробляють тривалі програми з поетапним фінансуванням. При цьому директор департаменту охорони здоров'я міськради Олександр Шиш зазначає, що на місцевий бюджет також перекладається частина витрат по забезпеченню медикаментами не тільки гіпертоніків, а й людей з діабетом

- Олександре Володимировичу, Ви -цілеспрямовано чи випадково пов'язали долю з охороною здоров'я?

- Почну з того, що я народився в Умані в сім'ї агрономів-садівників. Але серед рідні були лікарі. Мій дядько - Анатолій Шиш - завідував Чернігівською обласною дитячою лікарнею та оперував діточок. Оскільки він для мене завжди був прикладом, в 1988 році в 16 років я вступив до Вінницького медуніверситету, а інтернатуру проходив з інфекційних хвороб. На своєму трудовому шляху довелося багато чого побачити, але про це якщо і розповідаю, то тільки у вузькому колі друзів-медиків. Починав я трудову діяльність лікарем-терапевтом підліткового кабінету. Знаєте, у мене в трудовій книжці понад 20 записів - працював в різних лікувальних закладах і за різними спеціальностями. У 1999-му я став заступник головного лікаря 1-ї лікарні, потім в 2012 році став головним лікарем станції швидкої допомоги, а в 2016 році очолив департамент.

- Формально станція швидкої допомоги зараз не підпорядковується міській владі. Чи змінилася у зв'язку з цим якість надання допомоги?

- Нагадаю, що згідно із законом про екстрену медичну допомогу дотримується принцип екстратериторіальності. Бригада швидкої допомоги виїжджає за адресою, до якої в конкретний момент знаходиться ближче, і до пацієнта, який перебуває в кризовому стані. А координується Вінницька СКС, як і п'ять інших, обласним центром медицини катастроф. Виконання нормативу доїзду медиків залежить від кількості викликів і безпосередньо бригад. Навантаження зросло. Кількість бригад збереглася колишньою, а автомобільний парк через технічне зношення зменшився. Тому зараз час доїзду дещо збільшилася, але на якості медпослуг це не відбилося.

- Дуже дипломатична відповідь. Щоб нікого не образити ... Наскільки в середньому доводиться довше чекати швидку допомогу?

- На чергування протягом доби заступають 23 бригади. Їм зазвичай надходить приблизно 300 викликів. Так ось, в 90% випадків вони приїжджають протягом 10 хвилин. Якщо ж на цю кількість бригад в окремі пікові дні реєструється 500 викликів, то відсоток падає. Це логічно. Інше питання - доїзд на екстрені виклики, коли людині дійсно терміново потрібна допомога. У таких випадках і зараз бригада буде на місці протягом 10 хвилин. Звичайно, якщо медиків викликають через підвищену температуру, то чекати доведеться довше.

- Коли вінничани грипують, потрапити до лікаря зазвичай проблематично. Медики теж люди, і хворіють не рідше. Чи не розглядався варіант залучення на зимовий період до прийому лікарів-пенсіонерів?

- Хочу уточнити, що 49% працюючих лікарів - це люди передпенсійного або пенсійного віку, а 30% посад на первинній ланці у нас вакантні. Причина в тому, що робота складна, відповідальна, а молоді працівники, які працевлаштовуються, це переважно жінки, які незабаром йдуть у декретну відпустку. Більш підприємливі випускники медуніверситету йдуть працювати в приватну медицину. Нам вдалося стабілізувати дефіцит кадрів. Ми не допускаємо погіршення ситуації, але заповнити вакансії ми не можемо. Нам вдалося залучити інтернів сімейної медицини до амбулаторному прийому. Цим дещо збільшили кількість лікарів. Поки інших варіантів доукомплектації просто немає.

- Тому черг до сімейного лікаря не уникнути ...

-Питання черги має кілька складових. Перша - фізично не вистачає лікарів. Друга - вінничани недисципліновані. Якщо, скажімо, вони записані на 15.00, то більшість приходить до 9 години. Люди вважають, що краще з ранку зробити всі справи, щоб потім мати у своєму розпорядженні вільний час. З явкою всіх до відкриття ЦПМСП черги гарантовані. Нагадаю, до сімейного лікаря сьогодні можна записатися не тільки по телефону, але і через Інтернет і «Персональний кабінет пацієнта» на конкретний час. Крім того, ми впровадили систему управління чергою, яка дозволяє кожній людині бачити номер кабінету, де його чекають. Точно так же, як в «Прозорому офісі» ... Але при цьому вкрай складно пояснити, що якщо до перукаря або в басейн ми записувалися на точний час і приходимо на нього, то до лікаря - при такому ж підході - не варто приходити коли завгодно. Тому, я думаю, що питання боротьби з чергами передбачає комплексне рішення. І тут повинні постаратися всі, включаючи пацієнтів.

- Система «Персональний кабінет пацієнта» передбачає запис до сімейного лікаря через Інтернет. Наскільки ефективно вона працює зараз - при масовій захворюваності на ГРВІ та грип?

- При 375-тисячному населенні міста «персональним кабінетом» мають у своєму розпорядженні близько 30 тисяч, а можливістю записатися через Інтернет скористалися 2,5 тисячі. Якщо врахувати, що програма працює з 1 квітня 2016- го, а відкривати «персональний кабінет» - справа добровільна, то результат непоганий. Вважаю, що з часом городяни почнуть більше цікавитися своїм здоров'ям і частіше звертатися до сімейного лікаря. В цілому по Україні ситуація приблизно однакова, і полягає в тому, що після 40-45 років здоров'я «вже не те», і ми шукаємо того, хто б зміг нам безкоштовно і швидко це здоров'я повернути. Я вважаю, що, перш за все, потрібно змінювати ставлення до проблеми. В першу чергу людина сама відповідальна за своє здоров'я. На 50% воно залежить від нас самих. Медицина лише на 15% впливає на стан здоров'я людини.

- Про страхову медицину в різних її варіаціях говорять давно і багато. Як вважаєте, там, де пацієнти купують поліси, наприклад, в пологових будинках, вдається виключити додаткову «подяку» медикам, або все ж варто розрізняти оплату витратних матеріалів і роботи лікарів?

- Перш за все, варто розрізняти обов'язкове і добровільне медстрахування. До першого, на жаль, ми не дійшли. Більш того, модель, яка буде впроваджуватися з цього року, являє собою солідарне страхування, оскільки кошти будуть брати з податку з доходів фізосіб і акцизного збору. Ви навели приклад з акушерської допомогою. Це добровільне страхування. Створені спільно з СК «Місто» страхові продукти передбачають допомогу під час вагітності та пологів - неускладнених або кесаревого розтину. Поліс передбачає забезпечення всіма необхідними витратними матеріалами, медикаментами і лікарськими засобами для того, щоб пацієнтка не хвилювалася про те, що в конкретний момент їй будуть потрібні ліки. Якщо ми говоримо про подяки лікарю, то вона є виключно ініціативою громадян. Десятки років формувалася традиція, за якою лікарю дякують за прийом пологів. Але, повторюся, за бажанням самих пацієнтів. Лікарям заборонено, і вони про це повідомлені під розпис, вимагати додаткові гроші з застрахованих осіб.

- Іншими словами, поліс забезпечує ліками, а подяка - це окрема історія ...

- Абсолютно вірно.

- У минулому році з бюджету виділялися кошти на реконструкцію реанімаційного відділення в 1-й лікарні. У цьому році планується ремонт лікарні швидкої допомоги. Які стратегічні завдання переслідуються почерговою реконструкцією конкретних відділень різних лікарень? Як правило, міська влада прагне один об'єкт доводити до розуму, а не витрачати гроші на точкові ремонти. У даній ситуації обрана інша тактика ...

-З цього приводу добре сказав Михайло Жванецький: «Всіх багато, всього мало, тому все на всіх не вистачає». На відміну від первинної ланки (сімейна медицина і ЦПМСП, - прим. Авт.), Лікарні тривалий час залишалися на фінансуванні держави, а, по суті, обділені увагою. Стаціонари не розвивалися. Нове обладнання надходило епізодично, робилися лише поточні ремонти, а регіональна влада не мала достатнього ресурсу, щоб їх фінансувати. Коли в минулому році лікарні остаточно передали на баланс територіальних громад, ми завдяки децентралізації отримали кошти, і стали їх вкладати в стаціонари. Але ресурс обмежений. Тому зупинилися на пріоритетних напрямках. З огляду на ситуацію з грипом і пневмонією в минулі зими, а також незадовільний стан конкретних відділень, консолідовано вирішили в першу чергу провести реконструкцію відділення анестезіології та реанімації 1-ї лікарні. Крім цього, провели роботи в двох операційних. У підсумку створили там сучасну систему вентиляції, яка забезпечує бактерицидність і чистоту повітря. Також повністю замінимо обладнання, яке обійшлося в 27 млн. Грн. Цей проект дозволить лікарям відділення надавати дійсно якісну допомогу. Другий напрямок - розвиток Центру матері і дитини, яке включає і ремонтні роботи, і забезпечення новим обладнанням вартістю близько 5 мільйонів. У 2017-му році на ремонт виділили ще 4 млн. Грн. Також в усі пологові будинки закупимо обладнання для виходжування недоношених 6-місячних дітей. Цей напрямок залишиться пріоритетним на найближче десятиліття. Ми хочемо дати шанс дітлахам, які народилися на 23-му тижні вагітності. Тобто, коли вони ще функціонально не розвинені. Якщо в європейських країнах відповідальність на майбутнє такого малюка покладено на батьків, то у нас поки вона перекладається на лікарів. - Як вважаєте, яке обладнання гостро необхідно муніципальному діагностичному центру? - На сьогоднішній день він розвиває два напрямки - лабораторні дослідження за допомогою ПЛР та відновлення спіральної комп'ютерної томографії. У травні 2016-го томограф вийшов з ладу, ремонт його економічно недоцільний, тому хочемо закупити новий сучасний. Думаю, що через місяць-два він у нас буде. Хочу додати, що діагностичний центр розвивається і як лікувальний заклад. Вивчається попит вінничан, і додаються лікувальні спеціальності для консультативного прийому.

- Чи не дублюються з появою вузьких фахівців функції Центрів первинної медико-санітарної допомоги?

-В даному випадку людині надається вибір: або чекати своєї черги до лікаря за безкоштовною консультацією, або, заплативши помірну суму, отримати консультативну допомогу фахівця в зручний для нього час.

-На території Вінницької області планується створення трьох госпітальних округів. Що в зв'язку з цим зміниться для городян ?

- Вінницький госпітальний округ об'єднає обласний центр і 10 північних районів з 877 тисячами населення. У межах округу планується функціонування декількох лікарень інтенсивного лікування та один заклад вторинного рівня - міська лікарня швидкої допомоги. Деякі лікарні в районах втратять свій статус. Тому при реорганізації можливо опір як з боку медперсоналу, так і популізм від представників територіальних громад. Тепер конкретно про Вінницю. Завдяки реформі 2011 року на первинному рівні в місті сформована мережа з п'яти центрів, 31 амбулаторій сімейної медицини, 247 ділянок, які повністю забезпечують медичною допомогою вінничан. Саме туди надходить до 70% звернень городян. Вінничани протягом першого півріччя повинні визначитися з сімейним лікарем, з яким вони будуть підписувати угоду на обслуговування. Зараз все обслуговуються за територіальною ознакою, а потім будуть у того, кого виберуть. Але хочу пояснити, що якщо, скажімо, неміровчанін вибере вінницького лікаря, то консультувати медик зможе або по телефону, або якщо пацієнт приїде на прийом особисто. І ще уточню, змінювати сімейного лікаря пацієнт зможе один раз на рік. Вторинний рівень почне реформуватися з 2018-го. У кожної лікарні буде свій статус і пріоритети.

-Згадана Вами реформа галузі виключала наявність педіатрів. У Вінниці їх вдалося зберегти. Наскільки відчувається їх дефіцит ?

- На первинному рівні, на жаль, педіатрію тоді МОЗ ліквідувало. Педіатри збереглися в лікарнях і амбулаторно-діагностичних відділеннях. Згідно з нашим опитуванням, 90% сімейних лікарів, які раніше були педіатрами, повертатися до педіатрії вже не хочуть. Коли нам вдасться забезпечити ЦПМСП фахівцями, які навчалися сімейній медицині, а не перекваліфікувалися з терапевтів, то проблема відродження педіатрії не буде такою гострою. З іншого боку, якщо 3-5 колишніх терапевтів, а нині сімейних лікарів, наймуть в якості консультанта одного педіатра, стануть ділитися зарплатою, то проблему теж можна буде вирішити. Нормативна база передбачає, що 210 гривень на одного жителя в рік спрямовуються сімейного лікаря, а він вже буде вирішувати, яку суму витратити на комунальні послуги, лабораторію, закупівлю обладнання та наймання разом з колегами вузьких фахівців і медсестер.

- Чи будуть в цьому році гіпертоніки на пільгових умовах отримувати ліки?

- Розпочата в 2015 році міська програма по забезпеченню субсідіантов гіпотензивними медикаментами за 50% вартості продовжена. На неї виділяється майже 1,5 млн. грн. Вона довела свою ефективність. Випадки гострого інфаркту міокарда серед людей, які отримують лікування, зменшилися на 10%, плюс на 56% скоротилася кількість геморагічних інсультів. Погодьтеся, що гіпертонічна хвороба повинна лікуватися систематично і довічно ...

- Як ВИ вважаєте, з чим пов'язані перебої із забезпеченням медикаментами людей з цукровим діабетом?

- Раніше люди з цукровим діабетом І типу безкоштовно отримували інсулін. Забезпечення їм завжди було близьким до 100%. При цукровому діабеті ІІ типу людям давали за пільговими рецептами цукрознижувальні препарати. Ними забезпечували в межах 70%. Зараз впроваджується система реімбурсації. Держава виділяє регіонам кошти для закупівлі інсулінів. Але грошей вистачить на 40% від необхідного. Якщо для хворих в області потрібно 48 млн. Грн., То виділяється 21 млн. Решту коштів доведеться шукати в місцевих бюджетах. Багато міських, селищних та сільських рад їх вишукують і перераховують до обласного бюджету. Якщо говорити про цукровий діабет ІІ типу, то за програмою реімбурсації на наш регіон виділять близько 20 млн. Грн. На Вінницю, мабуть, передадуть 5-7 мільйонів. А потреба городян досягає 10 мільйонів. Не виключено, що місцевому бюджету доведеться «підставляти плече».

- Розкажіть, як Ви лікуєтеся від застуди?

- На початку листопада я і моя сім'я вакцинувалися. Краще лікування - профілактика. У 2015-му щеплення не робив, але і не хворів.

- Чому присвячуєте вільний час?

- На першому місці - 3,5-річний син Олександр. Більшу частину вільного часу забирає він і в цілому сім'я. Моє багаторічне хобі - інформаційні технології та комп'ютерна техніка. Сам програмую і вдосконалюю свої здібності. А той час, який залишається, витрачаю на читання медичної та художньої літератури.

 30.01. 2017 Прес-служба ДОЗ ОДА