Phone icon fd6b0c8e3c94090b2d04c4ae2b9e4aa3358eae985699b6f1e8a1e4f606c2ea69
(0432) 53-31-86

ВІННИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я

1 3 Ж О В Т Н Я 2 0 1 6 Р О К У –
В С Е В І Т Н І Й Д Е Н Ь З О Р У


Інформаційно-методичний матеріал
для медичних працівників всіх рівнів надання медичної допомоги

 

Очі є одним з найбільш дорогоцінних органів людини, а зір – одне з дивовижних дарів природи. Гарний зір дозволяє людині жити повноцінно, бачити світ у всій барвистості та
різноманітності. Через зір людина отримує до 90% інформації про навколишній світ, тому будь-яке порушення зорової функції істотно знижує якість життя.

Щорічно у другий четвер жовтня світова спільнота звертає увагу на проблему порушення зору та сліпоти. Цей день є основною подією глобальної ініціативи з профілактики сліпоти «Бачення 2020: право на зір», створеної ВООЗ та Міжнародним агентством з профілактики сліпоти. Завданнями програми є зниження частоти очних захворювань ,зокрема катаракти, яка з кожним роком «молодшає», глаукоми, профілактика порушень зору, допомога і реабілітація для сліпих та слабозорих.

У загальній структурі первинної інвалід інвалідності в Україні інвалідність внаслідок патології органа зору посідає сьоме місце та складає 4% як серед дорослого, так і серед працездатного населення. Основні рангові положення займають наслідки травм органа зору та тяжковиліковні захворювання нейрозорового апарату, такі як глаукома, дистрофії сітківки і зорового нерву, нейропатії та нейрооптикопатії, уроджені аномалії та дефекти розвитку органа зору.

13 жовтня 2016 року, у Всесвітній день зору, у світі проводитимуться інформаційно -просвітницькі та діагностично- профілактичні заходи, спрямовані на повне і доступне інформування суспільства про проблему, про методи та заходи попередження її подальшого розвитку. Люди мають замислитись, що регулярна перевірка зору у фахівця допомагає виявляти можливі проблеми на ранніх стадіях, а відтак – прийняти своєчасні заходи профілактики і уникнути проблем із зором.

Основні факти:
- у світі 284 мільйонів людей мають проблеми із зором ;
- 39 мільйонів людей не бачать зовсім;
- понад 19 мільйонів дітей вражені очними хворобами;
- близько 90% людей, що страждають від порушень зору, живуть в
країнах, що розвиваються;
- 82 % людей, що страждають сліпотою, входять у вікову групу 50 років
і старше;
- 80% всіх випадків сліпоти можна було б уникнути в разі своєчасної
профілактики та лікування.

Визначення
Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб -10 (оновленої і переглянутої в 2006 році), існує чотири рівні зорової функції:
- нормальний зір;
- помірне порушення зору;
- важке порушення зору;
- сліпота.

Сліпота це нездатність бачити. Провідні причини хронічної сліпоти включають катаракту, глаукому, вікову дегенерацію жовтої плями, помутніння рогівки, трахому і захворювання очей у дітей (наприклад, викликані дефіцитом вітаміну А). У світі все ширше зустрічається сліпота, що розвивається з віком, а також сліпота, викликана неконтрольованим діабетом.

Причини порушення зору
У глобальних масштабах основними причинами порушення зору є:
- нескореговані аномалії рефракції (короткозорість, далекозорість або
астигматизм), 43%;
- катаракта, 33%;
- глаукома, 2%.

 

Які ж симптоми є приводом для термінового звернення до офтальмолога:


- червоний колір очей чи шкіри навколо них ,припухлість повік, свербіння, біль, сльозотеча;


- темні плями в центрі поля зору, важкість при фокусуванні на дальніх чи ближніх предметах, подвоєння в очах, мушки чи спалахи в очах важкість адаптації зору в темних приміщеннях ;


- поява райдужних кіл при погляді на яскраве джерело світла;


- відчуття болю чи тиску в області очниці і надбрів’я – особливо вранці;


- затуманення зору, ділянки нечіткого зображення в полі зору, звуження меж периферичного зору, особливо з боку внутрішнього кута ока;


- надмірна світлочутливість та інші порушення зору та дискомфортні відчуття.

 

У разі появи даних симптомів не зволікай і негайно звертайся до окуліста!

 

Зоровий аналізатор – одна з найбільш складно організованих систем людського організму, стан і якість роботи якого залежить від різних чинників. В їх число входять харчування, характер зорових навантажень, шкідливі звички і спосіб життя в цілому. Що ж може зашкодити очам і як зберегти хороший зір до старості?

 

Комп'ютер

Життя в сучасному світі неможлива без комп'ютера, однак робота навіть за найякіснішим монітором є далеко не безпечною для зору. Один з наслідків багатогодинної роботи за комп'ютером – комп’ютерний зоровий синдром (КЗС). Для нього характерні затуманення зору, стомлення при читанні, печіння і почервоніння очей. Широко поширена така різновид КЗС, як астенопія. Зазвичай вона розвивається у тих, хто багато працює за комп'ютером і змушений довго читати. Астенопія супроводжується різзю в очах, сльозотечею, почервонінням повік та очних яблук. Ризик її появи збільшують такі порушення зору, як далекозорість, короткозорість і астигматизм.

Також у людей, які проводять багато часу за комп'ютером, розвивається «синдром сухого ока». Це відбувається через те, що читаючи з монітору людина у 5 р. рідше моргає і недостатньо зволожує рогівку ока. Крім того, на розвиток синдрому впливає сухе кондиційоване повітря, пил, а також тютюновий дим. Розвивається «синдром сухого ока» і при патології щитовидної залози та інших гормональних порушеннях. Його основні симптоми: біль в очах, відчуття «піску» під століттями, печіння, свербіж, світлобоязнь.

 

Вплив віку


Погіршення зору, швидка стомлюваність очей і больові відчуття можуть бути також наслідком вікових змін. Зазвичай це викликається гіперметропією – зниженням зору на близькій відстані. Таке порушення можна скорегувати підбором окулярів або лінз.


Паління і алкоголь


Під впливом токсичних речовин тютюнового диму відбувається пошкодження зорового нерва і сітківки ока. Крім того, дим подразнює слизову оболонку очей та повіки, тому очі курця часто сльозяться і виглядають запаленими. У курців частіше зустрічається порушення сприйняття кольорів, що може вплинути на професійну придатність людини. Крім того, паління призводить до погіршення зору і навіть повної його втрати. У офтальмологів навіть існує спеціальний термін – «тютюнова сліпота».

Алкоголь – сильний нейротоксин, який згубно впливає на весь мозок в цілому і зокрема, на ділянки кори головного мозку, що відповідають за зорове сприйняття. В офтальмології існує поняття алкогольної інтоксикації зорового нерва.

 

Як зберегти зір?


1. Регулярно відвідуйте офтальмологічні кабінети в поліклініках , де вам проведуть обстеження на сучасному діагностичному обладнанні. Багато захворювань, наприклад, глаукому, краще діагностувати якомога раніше, щоб зберегти зір надовго.

2. Правильно обладнайте своє робоче місце, організуйте освітлення, підберіть зручну меблі.


3. Робіть гімнастику для очей. Вона дуже ефективна не тільки для профілактики, але і на ранніх стадіях ослаблення зору. В окремих випадках гімнастика для очей допомагає домогтися навіть поліпшення зору і запобігає більш серйозним ураженням очей.

4. Якщо вам рекомендовано носити окуляри, не забувайте ними користуватися. Правильно підібрані окуляри створюють більш комфортний стан для очей та послаблюють навантаження на очні м'язи.

5. Якщо ви користуєтесь контактними лінзами, підбирайте їх в кабінеті лікаря і дотримуйтесь правил догляду за ними.

6. Вживайте в їжу продукти, що дозволяють зміцнити судини сітківки: чорницю, смородину, моркву, виноград.

Якщо у вас короткозорість, включіть в раціон печінку тріски, сир, зелень. А для живлення і захисту сітківки споживайте продукти, що містять велику кількість антиоксидантів: бобові, риба, рослинні олії і спеції. Не зловживайте гострою і солоною їжею. Збалансований раціон харчування, до якого включено багато овочів іфруктів, запобігатиме захворюванням очей.

 

Найважливіше


До порушень зору може привести не тільки робота за комп'ютером, але і шкідливі звички: паління і вживання алкоголю. Вразливими до офтальмологічних захворювань є особи , які страждають на цукровий діабет та серцево-судинні патології. Як відомо, ці поширені недуги – це хвороби способу життя, яким можна запобігти. Щоб зберегти хороший зір надовго, не забувайте про профілактичні огляди. Щонайменше раз на три роки відвідуйте офтальмолога, робіть гімнастику для очей і вживайте продукти, що дозволяють зміцнити судини сітківки.

 

Пам’ятайте ! Зір - це величезна цінність людини!
Те, як ви будете споглядати навколишній світ,
залежить тільки від вас!

 

ВІННИЦЯ

2016