Phone icon fd6b0c8e3c94090b2d04c4ae2b9e4aa3358eae985699b6f1e8a1e4f606c2ea69
(0432) 53-31-86

Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М.І. Пирогова
Вінницький обласний Центр здоров’я

ПЕРЕДЧАСНЕ СТАРІННЯ ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА
(інформаційний лист)

Подовження життя людини - одна з найбільш актуальних проблем, що стоять перед людством. Старіння переважної частини населення України відбувається за патологічним, прискореним варіантом. В значній мірі це є наслідком хвороб, котрі найчастіше викликають передчасну смерть або інвалідізацію (атеросклероз, ішемічна хвороба серця, злоякісні пухлини, цукровий діабет, артеріальна гіпертонія, ожиріння, остеопороз, паркінсонізм та інш.). Прискорене старіння обумовлене сукупною дією на організм чинників зовнішнього середовища (екологічних, соціально-економічних, нераціонального способу життя, стресів, тощо) та внутрішніх факторів (власне вікових змін організму). Зменшення або припинення негативного впливу факторів зовнішнього середовища (поліпшення екологічної ситуації, медичної та соціальної допомоги, зростання доходів населення) у поєднанні з докорінною зміною способу життя (раціональне харчування, відмова від паління та інших шкідливих звичок, активний руховий режим) є передумовами успішної профілактики прискореного старіння.
Більшість вчених вважає, що середня тривалість життя може і повинна бути 120–150 років. Ми самі собі вкорочуємо життя.
Старіння може відбуватись двома шляхами: фізіологічним (природнім) або патологічним (прискореним). Фізіологічне старіння є передумовою активного довголіття, тоді як прискорене старіння сприяє розвитку патологічних станів та хвороб.

 

ФАКТОРИ, ЩО ПРИЗВОДЯТЬ ДО ПЕРЕДЧАСНОГО СТАРІННЯ:
І. Зовнішньосередовищні:
1. соціальні: низький рівень доходів; низький рівень медичної допомоги; низький рівень соціального захисту; хронічний стрес.
2. екологічні: радіація; забруднення води, ґрунту, повітря, продуктів харчування, тощо.
3. неправильний спосіб життя: шкідливі звічки: паління, алкоголізм; неповноцінне харчування; недостатня рухова активність; порушення режимів праці та відпочинку.
4. інфекції.
2
ІІ. Ендогенні:
1. інтоксикація;
2. порушення обміну речовин;
3. порушення імунітету;
4. спадковість.
Гіподинамія. Недостатня рухова активність негативно відбивається на функціональному стані різноманітних органів і систем, протіканні обмінних процесів. Результати обстежень свідчать, що у тренованих людей старіння сповільнюється.
Харчування. Нераціональне харчування негативно впливає на тривалість життя, спричиняє виникнення різних хвороб, в т.ч. і онкологічних. Під нераціональним харчуванням розуміють низький рівень споживання білків, вітамінів, мінеральних елементів, дисбаланс поліненасичених жирних кислот. Негативним чинником в процессі прискореного старінні є ожиріння.
Стреси. Перенапруження нервової системи, часті повторні стресові реакції викликають структурні зміни різноманітних функціональних систем організму, сприяють розвитку патологічних відхилень та передчасному старінню. З віком знижуються пристосувальні можливості організму, підвищується його чутливість до впливу різноманітних стресорів. Надмірна реакція літніх людей на стрес є чинником ризику розвитку й прогресування патології серцево-судинної системи.
Хвороби є важливим фактором прискореного старіння. Це, в першу чергу, такі хвороби як атеросклероз та артеріальна гіпертензія, хронічні неспецифічні захворювання легень, хронічні хвороби шлунку та печінки, цукровий діабет, гіпо- та гіпертіріоз, ожиріння, тощо.
ЗМЕНШЕННЯ ОЧІКУВАНОЇ ТРИВАЛОСТІ ЖИТТЯ ПРИ ФАКТОРАХ РИЗИКУ
Чинники ризику Зменшення тривалості життя Хронічний стрес Паління: 20 цигарок на добу 40 цигарок на добу Надлишкова вага: на 25% на 45% Цукровий діабет Обтяжена спадковість Незбалансоване харчування, голод Зловживання алкоголем Недостатній рівень медичної допомоги Основні хвороби 5 років 7 років 12 років 4 роки 7 років 10 років 2 роки 8 років 4 роки 6 років 12 років
3
На жаль, у переважній більшості випадків (90-95%) старіння відбувається за передчасним (прискореним) типом, що призводить до скорочення тривалості життя, створює передумови для більш раннього розвитку різних захворювань і нерідко визначає їх перебіг.
Академік І.П. Павлов, коли йому було 86 років, писав, що ми «скорочуємо своє життя своєю нестриманістю, своєю безпорадністю, своїм потворним ставленням до свого організму».
Безумовно, підвищення життєвих стандартів, освіти, культури, поліпшення житлово-побутових умов, вищий рівень медико-санітарного забезпечення, які нас чекають у недалекому майбутньому, будуть сприяти збільшенню терміну життя людей.
Які ж основні умови уповільнення старіння організму і збереження активного довголіття.
УМОВИ УПОВІЛЬНЕННЯ СТАРІННЯ ОРГАНІЗМУ
1. Рух - основа здоров’я.
 Щоденна лікувальна фізкультура. Спеціальні вправи. Самомасаж.
 Прогулянки пішки. Посильні фізичні навантаження.
 Помірна фізична праця в саду, на городі, на дачі.
 Періодичний профілактичний огляд у лікаря-спеціаліста.
 Щоденні конкретні та корисні справи.
2. Їжа повинна бути ліками.
 Раціональне і повноцінне харчування.
 Регулярне вживання рослинної їжі (70–80%). Овочі, фрукти.
 Дотримання традицій української кухні й днів посту.
 Обмеження вживання жирів тваринного походження.
 Віддавати перевагу нерафінованим продуктам.
3. Ліки повинні бути їжею.
 Лікування індивідуальне, а тому відбувається під наглядом лікаря.
 Траволікування ефективніше у поєднанні з іншими методами.
 Постійне вживання препаратів із лікарських рослин, полівітамінних препаратів, макро- і мікроелементів.
 Сила волі, оптимізм і впевненість в ефективності лікування.
4. Не старіти!
 Вживання препаратів, які діють на весь організм.
 Постійне застосування антиоксидантів - вітамінів С, Е, В12, мікроелементів цинку та селену, препаратів гінкго дволопатевого і мелатоніну.
 У сезон дозрівання варто їсти максимальну кількість ягід суниці, чорниці, журавлини.
 Вживати продукти бджільництва: мед, пилок, прополіс.
 Перед сном випивати чашку кефіру з різними добавками.

 

5. Стиль життя.
 У помешканні - все потрібне, доцільне і повинно радувати нас.
 Чистота, порядок і чисте свіже повітря.
 Одяг зручний, легкий, теплий, з натуральних тканин.
 Чистота тіла, відвідування парильного відділення лазні.
 Регулярне, в залежності від віку, сексуальне життя.
 Постійні, надійні й щирі сімейні стосунки.
 Приємні думки та наміри, впевненість у своїх силах.

 

6. Відпочинок.
 Суворе дотримання режиму праці, відпочинку і сну. Здоровий, нормальний сон - головна складова режиму.
 Під час роботи необхідно робити невеликі перерви, особливо тим, хто працює за комп’ютером, а також водіям далеких рейсів.
 Зведення до мінімуму перегляду вечірніх телепрограм, особливо лежачи на дивані.
 Обов’язкові 20–30 хв. прогулянки перед сном.
 Візуалізація - використання уяви про щось гарне: про відпочинок на морі, про успішне виліковування хвороби тощо.
 Щорічний відпочинок зі зміною місця проживання (село, дача, профілакторій, санаторій).
 Завжди бачити добре, мати звичку радіти всьому, що нас оточує.
Проблема постаріння була актуальною для людини в усі часи. Адже старіння є обов’язковим періодом в житті людини, який неминучий у кожного. Сьогодні ще не можна стверджувати, що науці достеменно відомі причини старіння людини. Алі слід пам'ятати, що профілактика хвороб та здоровий спосіб життя є запорукою повноцінного життя в старості. Відмовитись від ризикованих форм поведінки з метою зміцнення здоров’я майже ніколи не буває пізно. Матеріал підготувала: Ірина Мокрицька, обласний геріатр. Відповідальна за випуск: Людмила Зубко, зав. відділу обласного Центру здоров’я


ВІННИЦЯ