Phone icon fd6b0c8e3c94090b2d04c4ae2b9e4aa3358eae985699b6f1e8a1e4f606c2ea69
(0432) 53-31-86

Вінницький обласний Центр здоровя

 

Зразок виступу у ЗМІ

та під час проведення тематичних зустрічей, лекцій, бесід й інших групових заходів серед населення

(для медичних працівників

всіх рівнів надання медичної допомоги)

 

10-го жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров'я.

Ця дата входить до переліку міжнародних днів, що відзначаються ООН.

В Україні Всесвітній день психічного здоров'я відзначають з 1992 року. Цей день було засновано

з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я за підтримки Всесвітньої організації      охорони здоров’я. Він створений, щоб привернути увагу до цієї проблеми та скоротити поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості.

Багато хто вважає, що психічне здоров'я – це відсутність психічних захворювань, але  насправді – це загальне благополуччя, на тлі якого людина здатна реалізовувати свій потенціал і справлятися з щоденним стресом.

За минулорічними даними ВООЗ аж 25% людей у всьому світі потребують допомоги спеціалістів з вирішення проблем, пов’язаних з незадовільним станом власного психічного здоров’я, та у більшості країн є великий дефіцит необхідних психологічних служб.

Найважливіше, що втрачає людина через нервово-психічні розлади – це працездатність. За статистикою, на заході країни частіше хворіють заробітчани, в центральній Україні – ліквідатори аварії на ЧАЕС, на сході – шахтарі, а у зв’язку із ситуацією, яка склалась у нашій країні, сюди належать і військові, а також члени їхніх сімей.

 Інвалідизація від психічних захворювань вийшла на друге місце серед хвороб інших органів і систем.

За даними ВООЗ, на психічні захворювання в наші дні страждають більше 450 мільйонів людей. А в західних країнах кожна сьома людина страждає параноєю, шизофренією або схильна до депресій та алкоголізму.

За прогнозами фахівців до 2020 року психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, які лідируватимуть за кількістю людських працевтрат, пов’язаних з цими захворюваннями. Психічні розлади обженуть у цьому плані навіть серцево-судинні захворювання, які нині традиційно тримають пальму першості у структурі захворювання населення земної кулі. Це прогнози Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Стреси здебільшого призводять до неврозів. А від неврозу один крок до непоправних психічних розладів. До речі, медики давно вже встановили перелік людей, найбільш схильних до стресів. Це шахтарі, пожежники і самі ж лікарі. Є в цьому списку вчителі, психологи та журналісти. Здоров’я населення залежить від рівня благополуччя всього суспільства і від його уваги до цих проблем.

Найбільш ефективними способами підвищення стресостійкості та профілактики психічного здоров’я є наступні:

   1. Визначте природу свого стресу: з’ясуйте першопричини. Знайдіть час побути наодинці із собою і записати в блокноті все, що викликає у вас занепокоєння.

   2. Складіть план по зменшенню впливу стресу на ваше життя. Включіть до свого режиму дня обов’язковий відпочинок. Виявивши джерела стресу, спробуйте їх уникати. Якщо такої можливості немає, намагайтеся менше приділяти їм часу. Замініть це заняттям улюбленими справами, хобі, спілкуванням з приємними для вас людьми, рідними, близькими.

   3. Поділіться своїми проблемами з іншими людьми. Це можуть бути друзі, родичі та колеги. Не залишайтеся наодинці зі своїми переживаннями.

   4. Якщо можливо, вирішуйте тривожні ситуації невідкладно. Не приховуйте образи, одразу вирішуйте робочі конфлікти. Якщо стрес викликають невизначені події і сценарії, продумайте їх детально і прийміть рішення настільки швидко, наскільки це можливо.

   5. Уникайте або максимально обмежуйте час спілкування з людьми, які вам не приємні.

   6. Вчіться справлятися зі стресом. Будьте зібрані і стримані, намагайтеся контролювати прояв негативних емоцій по відношенню до оточуючих.

   7. Підтримуйте фізичну активність. Заняття спортом, медитативні техніки, свіже повітря і фізичні навантаження допоможуть зняти психічну напругу.

   8. Робіть масаж, приділіть щодня хоча б 20 хвилин розслабленню.

   9. Правильно харчуйтеся, уникайте надмірного вживання алкоголю, кофеїну, краще відмовитися від шкідливих звичок повністю.

   10. Дотримуйтесь графіка сну, максимально ефективно використовуйте робочий час, щоб не лягати спати надто пізно. Не дивіться телевізор перед сном, краще почитайте хорошу книгу або послухайте спокійну негучну музику. Намагайтеся мінімізувати сторонні шуми і подразники, коли засинаєте.

   Психічне здоров’я кожного в першу чергу залежить від нього самого і його близьких. Задача кожної сучасної людини зберігати свою душевну рівновагу, бути готовою до стресових ситуацій, і за необхідності звертатися за допомогою, а не пускати на самоплив симптоми перевантаження, депресії, емоційної нестійкості.

    Якщо ви відчуваєте, що не в змозі скористатися цими порадами і самостійно впоратися зі стресами і проблемами у вашому житті, обов’язково зверніться за професійною допомогою. Це допоможе уникнути можливих негативних наслідків стресу. Не займайтеся самолікуванням без консультації фахівця!

   Будьте уважними один до одного і, в першу чергу, до себе! Зберігайте власне психічне здоров’я та пам’ятайте про людей з психічними розладами, які поруч.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вінниця

2016