Phone icon fd6b0c8e3c94090b2d04c4ae2b9e4aa3358eae985699b6f1e8a1e4f606c2ea69
(0432) 53-31-86
Щоб інсульт не зламав життя!
Img 2422

Серцево-судинні захворювання є провідною причиною смерті у світі: вони щорічно забирають 17,1 мільйона людських життів. В Україні щорічно реєструється більше 100 тисяч випадків цієї недуги, яка вражає не лише людей похилого віку, а й молодь. Як рятувати та реабілітовувати таких хворих, розповіла Тетяна Височанська - заслужений лікар України, завідувач інсультного відділення Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. академіка О.І.Ющенка.

-Відомо, що інсульт часто називають «судинною катастрофою», адже хвороба розвивається несподівано і часто призводить до вкрай несприятливих наслідків. Які існують фактори ризику? І хто може потрапити  у «зону ризику»?

-Насамперед варто зауважити, що інсульт не виникає сам по собі, він є ускладненням в результаті різних захворювань серцево-судинної і кровоносної систем. Причини виникнення його можуть бути різними: зловживання тютюном, алкоголем, малорухливий спосіб життя, підвищений артеріальний тиск, надлишок холестерину, підвищений вміст у крові цукру, стресові ситуації.

Щоб вплинути на ці фактори ризику потрібно відмовитися від шкідливих звичок, також бажана регулярна фізична активність (близько 30 хвилин щоденно). Людям із надлишковою вагою рекомендується дотримуватися дієти, відмовитися від кухонної солі та насичених жирів.

- Інсульт виникає раптово. Які його основні та перші симптоми?

- Варто запам’ятати, що перших симптомів небагато, але це тривожні дзвіночки небезпеки.  Раптова слабкість, заніміння половини тіла, кінцівок, порушення ходи, порушення мови, раптовий сильний  головний біль, який може супроводжуватися блювотою, запамороченням або порушенням свідомості, раптове порушення чіткості зору.  За наявності перших симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря, викликати швидку допомогу. Від швидкості надання медичної допомоги залежить життя та здоров’я людини. Важливою умовою успішного лікування інсульту є госпіталізація хворого не пізніше 2 годин з моменту прояву перших ознак хвороби, а реабілітації – не пізніше 48 годин.

- Відомо, що хвороба обирає собі «жертви». Який вік пацієнтів з інсультами?

Сьогодні церебро-васкулярна патологія (інсульт) досить поширене захворювання, яке з кожним роком зустрічається все частіше та, на жаль, «помолодшало». Найчастіше інсульт вражає людей працездатного віку, а це 40-60 років.

-Якщо інсульт все ж відправив пацієнта на лікарняне ліжко, як діяти далі?

- А далі – лікуватися! В залежності від ступеня тяжкості ураження лікування та відновлення організму може тривати місяць, а може декілька років, тому що процес реорганізації мозку тривалий та поступовий.  Мозку потрібно відновити безліч функцій, хоч інколи, на жаль, втрата їх є незворотною.  Інсульт - серйозне захворювання, тому потребує серйозного лікування і реабілітації. Реабілітація хворих після нападу ішемічного інсульту проводиться за індивідуально розробленою для кожного пацієнта програмою. Однак існують основні загальні напрямки реабілітації, які застосовуються до всіх хворих. Зокрема у нашому відділенні це - лікувальні фізичні вправи, масаж для відновлення рухових функцій, психологічна допомога, соціальна реабілітація пацієнта, відновлення після інсульту пам'яті, мови, попередження повторного нападу, профілактичні заходи проти ускладнень.

-На Вашу думку, чи достатньою є обізнаність населення щодо захворювання на інсульт та серцево-судинні патології?

-Я вважаю, що обізнаність не на високому рівні. У моїй практиці безліч випадків нехтування своїм здоров’ям і життям. Більшість людей вважає, що перші ознаки інсульту минають самі по собі, але це є загроза життю. Шкідливі звички,  пізнє звернення пацієнтів до лікаря – усе це призводить до того, що втрачається дорогоцінний час, втративши який ми можемо втратити і хворого. Тому, про інсульт потрібно знати якомога більше як  населенню. так і сімейним лікарям.

-Чи є рецепт, який би допоміг вберегтися від такої небезпечної хвороби?

-Є і він досить простий. Здоровий спосіб життя – відмова від тютюну, алкоголю, наркотичних речовин,  прогулянки, активний спосіб життя. включати в своє щоденне меню свіжі овочі та фрукти, бажано домашні, які не містять різних хімічних елементів. У раціон необхідно додавати рибу. В рибі містяться жирні кислоти, які сприяють стабілізації кров’яного тиску, а також знижують вміст холестерину. Також вживати овочі та фрукти, зокрема яблука і груші. Якщо кожен буде берегти своє здоров'я і виконувати такі прості правила, то  інсульт не внесе своїх непоправних змін у ваше життя!

 

28.10.2016  Прес-служба ДОЗ ОДА