Phone icon fd6b0c8e3c94090b2d04c4ae2b9e4aa3358eae985699b6f1e8a1e4f606c2ea69
(0432) 53-31-86
Телеметрична медицина:на варті швидких і точних діагнозів
%d0%a2%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bc%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d1%86%d0%b8%d0%bd%d0%b0

    У випадку, коли є підозра на гостре порушення в діяльності серцево-судинноїсистеми, час на порятунок пацієнта вимірюєтьсягодинами. Важливо не просто терміново, у будь-який час доби  зробити електрокардіограму, але й кваліфіковано інтерпретувати її. У Вінницькій області таку роботу вже понад рік виконує Консультативний телеметричний центр, створений в межах впровадження регіонального,спільного із Світовим банком,субпроекту. Сюди дистанційно каналами зв’язку надходять ЕКГ від лікарень, амбулаторій та бригад швидкої допомоги, і вже за кілька хвилин медичний працівникотримує попередній діагноз та рекомендації кардіолога-консультанта  щодо раціональної тактики лікування та маршруту  пацієнта.

    Дистанційні консультації рятують від похибок

    Консультативний телеметричний центр у структурі Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф було створено 1 серпня 2015 року.  Його мета – поліпшення діагностики гострої патології серцево-судинної системи, зменшення летальності та інвалідизації населення. Поява цього структурного підрозділу дала можливість кожному пацієнту з підозрою на гострий інфаркт міокарда, гострий коронарний синдром, порушення ритму серця та інші ускладнення отримати вчасну і грамотну допомогу незалежно від часу звернення та територіального перебування в області.

    Коли людина відчуває біль у серці, запаморочення, пришвидшене серцебиття чи просторову дезорієнтацію, вона потребує невідкладної медичноїдопомоги. Отже, викликає бригаду швидкої. Та навіть наявність апаратури для ЕКГ не гарантує оперативного діагнозу. За відсутності спеціальних знань абоз причини нетипового перебігу захворюванняоцінка кардіограми часом не під силу фельдшеру, сімейному лікареві чи фахівцю місцевої лікарні.

    Саме тоді і виникає потреба у дистанційній консультації кваліфікованого фахівця КТЦ (Консультативного телеметричного центру).П’ятеро кардіологів забезпечують  цілодобове чергування та готові допомагати в режимі реального часу.

    Телеметрична медицина —у дії

    Як це відбувається на практиці? Пацієнту на місці проводять електрокардіографію, а її запис автоматично надходить до КТЦ у Вінниці. Черговий кардіолог розшифровує отримані даніі дистанційно надає рекомендації щодо подальших дій. Водночас копію ЕКГ-сигналів пересилають до того лікувального закладу, куди невдовзі мають доправити хворого.  Завдяки цьому лікарі того чи іншого відділення чекають на важкохворого, вже маючи на руках історію перебігу недуги і алгоритм лікування.Відтак, ще на догоспітальному етапі вдається зекономити безцінний час і уникнути діагностичних похибок.

    Лише за перші 11 місяців роботи лікарі КТЦ надали 12 446 дистанційних консультацій!

    У певних випадках пацієнтові потрібен тромболізис, тобто розрідження тромбу за допомогою внутрішньовенного введення спеціальних лікарських препаратів. В інших – необхідне стентування, тобто встановлення в пошкоджену артерію конструкції, яка утримуватиме стінки судини. Світова практика свідчить, що стенти призначають частіше, аніж ін’єкційне лікування. Статистика Вінницької області цьому не суперечить: за 6 місяців поточного року – 20догоспітальних тромболізисів і 384 стентування. Пояснюється це тим, що тромболізис – процедура, яка має низку побічних ефектів. Отже, перед її застосуванням необхідно ретельно зважити рівень користі і ризику для життя та здоров’я пацієнта. Відтак, обрати найефективнішу методику при конкретних обставинах здатен тількидосвідчений кардіолог.

    Окрім того, встановленняаортокоронарних стентів на Вінниччині здійснює лише один заклад – Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології. Тому так важливо, щоб пацієнта, який потребує стентування, вчасно направили саме туди. 

Технічні особливості діагностики на відстані

    Консультування на відстаніможливе завдяки комплексному технічному забезпеченню. В області паралельно функціонують дві системи: медико-діагностичний комплекс «Тредекс» з ЕКГ-телеметричними пристроями «Телекард» тателеметричний кардіологічний комплекс UNET з ЕКГ-апаратами «Юкард». Загаломв області працює 310 пристроїв для оперативної передачі даних в КТЦ (236 одиниць – у центрах первинної медико-санітарної допомоги, 46 – в машинах швидкої допомоги, 28 – в приймальних відділеннях районних лікарень та в центрах первинної медико-санітарної допомоги).

   Слід зауважити, що передача інформації від них відбувається по-різному. ЕКГ- телеметричніпристрої «Телекард» не дають можливості візуалізації дослідження.Вони не роздруковують, а лише передають сигнал на КТЦ. Консультацію від колег-кардіологів медичний працівник (лікар, фельдшер) може отримати телефоном, а роздруківкувідправленої ЕКГ –електронною поштою із КТЦ.

    Зовсім інакше побудована робота апарату «Юкард». Він фіксує результати ЕКГ на екрані, роздруковує їх і здатен передати отримані дані до КТЦ. Зв'язок здійснюється за допомогою GPS-каналів операторів мобільного зв’язку.

  Завдяки інвестиційному субпроекту зі Світовим банком, який нині реалізується в області, для оперативної передачі даних буде закупленомайже300ЕКГ-телеметричних пристроїв ідо 20 ЕКГ-апаратів, а також 2 телеметричні системи,що приймають інформації. Передбачається, що ЕКГ стане доступним для медичного закладу будь-якого рівня і при цьому пацієнт завжди отримуватиме кваліфікований лікарський супровід високого рівня.

    Це є частиною масштабного проекту, перспектива якого зробити:

  • ранню діагностику серцево-судинних захворювань ефективною і максимально наближеною до людей;
  • клінічний маршрут пацієнта відповідним до чинних стандартів.

    Завдяки впровадженню на Вінниччині телеметричної медицини вже вдалося скоротити час доправи пацієнта до лікувального закладу. Хворого одразу транспортують туди, де є можливість надати йому комплексну допомогу, максимально наближену до європейських стандартів. За цимстоять сотні врятованих людських життів.